Żłobki – Poznań przyjazny dzieciom i rodzicom?

2011-05-23 (Aktualności)

Zapraszamy do lektury artykułu napisanego przez członkinię Stowarzyszenia Kobiet Konsola, Aleksandrę Sołtysiak, na temat ustawy żłobkowej oraz problemu, jaki mają rodzice małych dzieci mieszkający w Poznaniu.

Fragment artykułu: W lutym tego roku prezydent RP, Bronisław Komorowski, podpisał tzw. Ustawę żłobkową. Ekonomiści oraz środowiska feministyczne uznały tę ustawę za sukces, bowiem wprowadziła ona elastyczne formy opieki nad dziećmi do lat 3. Intencją ustawodawcy było wprowadzenie takich rozwiązań, by rodzice mogli bez przeszkód powrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim i ojcowskim. (...) Obecnie w Poznaniu jest 14 placówek (4+10 filii). Według stanu na 15 lutego 2011 r. do placówek zapisanych było 1212 dzieci, a oczekujących jest 1619. Na podstawie uchwały z 2005 r. do poznańskich żłobków uczęszcza 83 dzieci z gmin ościennych. W programie tym zapisane zostało, iż żłobek prywatny kosztuje średnio 691,70 złotych. Stwierdzono też, że opłata za prywatne żłobki waha się w granicach od 300 zł do 1300 złotych. Nie doprecyzowano, że te żłobki prowadzą elastyczne formy opieki i że można zostawić w nich dziecko na 1-2 godziny i właśnie wtedy opłata wynosi 300 złotych. Wydział zdrowia powołuje się na badania wykonane przez firmę INDEKS – nie upublicznione, mamy obietnicę zapoznania się z nimi od pani dyrektor.

Cały tekst można przeczytać TUTAJ.konsola


Ciała Obce - pod matronatem Konsoli!

2011-05-13 (Aktualności)


Zapraszamy na panel w ramach Festiwalu Miniatur Kuratorskich, pt.: Ciała Obce"

Panel dyskusyjny otwiera projekt "Ciała obce", który odbywa się w ramach 2 edycji Festiwalu Miniatur Kuratorskich.
Termin: 19 maja · 18:00 - 20:00
Miejsce: Empik przy pl. Wolności, Poznań

Podczas panelu zostanie poruszony temat punktów stycznych oraz możliwości połączenia teorii queer i posthumanizmu.
Seksualność w relacjach z technologią, cyberfeminizm, Lady Gaga.
Zapraszamy!
W panelu udział wezmą: dr Grażyna Gajewska, dr Monika Bakke, dr Błażej Warkocki
Prowadzenie: Szymon Adamczak

>>>CIAŁA OBCE<<<
cyborgi + multi-seksualne tożsamości + nienormatywność + niedefiniowalność
Projekt „Ciała obce” bada punkty styczne oraz możliwości połączenia teorii queer i posthumanizmu. Zajmiemy się seksualnością rozpatrywaną w perspektywie poshumanistycznej, transgresywnymi ciałami i tożsamościami seksualnymi. Rozpoczniemy od androgynicznego, ale też szerzej niezdefiniowanego jeszcze wizerunku ciała i modeli seksualności, kończąc na ciałach naznaczonych i zredefiniowanych przez technologię.
Więcej info na fanpage'u oraz na www.kuratorart.plkonsolaZapraszamy na Queerowy Maj w Krakowie!!!

2011-05-12 (Aktualności)

Komitet Organizacyjny festiwalu Queerowy Maj i Marszu Równosci w Krakowie zaprasza do udziału w tegorocznym
M A R S Z U  R Ó W N O Ś C I
w Krakowie, który odbędzie się 21 maja (sobota) 2011 r. i wyruszy o godzinie 14.00 z Placu Wolnica na Rynek Główny

Zapraszamy również do zapoznania się z pełnym programem festiwalu:
www.queerowymaj.pl

zaproszenie TUTAJ
program TUTAJ
for english programme click HERE
plakat TUTAJ

Szczególnie polecamy spotkanie wokół naszej książki: "Przebrani w płeć" - 21 maja (sobota), godz. 16.00, Cafe Szafe, ul. Felicjanek 10
Spotkanie związane z najnowszą publikacją Stowarzyszenia Kobiet Konsola pt. Przebrani w płeć. Zjawisko DRAG w kulturze, pod red. Pauliny Szkudlarek. Książka jest zbiorem tekstów prezentujących fenomen drag w różnorodnych kontekstach: kultury popularnej, dyskursu mniejszości seksualnych, estetyki, czy polityczno-filozoficznej debaty o płciowości i ciele.
W dyskusji na te tematy udział wezmą: Paulina Szkudlarek, Michał Pelczar, Drag King Morfi, moderacja: Aleksandra Sowa
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki Przebrani w płeć. Zjawisko DRAG w kulturze.konsola


Gender Studies w Łodzi!

2011-05-06 (Aktualności)

Ośrodek Naukowo-Badawczy Problematyki Kobiet Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zaprasza na dwusemestralne interdyscyplinarne studia podyplomowe "GENDER STUDIES". W Radzie Programowej naszych studiów zasiadły wybitne feministki i działaczki na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji: Zdzisaława Janowska, Barbara Labuda, Wanda Nowicka, Elżbieta H. Oleksy, Kazimiera Szczuka, Magdalena Środa oraz Danuta Waniek.

Ten wysokiej jakości program daje możliwość zdobycia kompleksowej wiedzy z zakresu gender studies, których celem jest zarówno ujawnienie procesów wykluczenia społecznego ze względu na płeć, rasę, wiek, wyznanie, itp. oraz krytyka patriarchalnych i eurocentrycznych sposobów myślenia, jak i wskazanie instrumentów, które mogłyby tej dyskryminacji skutecznie przeciwdziałać.

Program studiów powstał zainspirowany przekonaniem, iż konieczna jest przemiana szeroko pojętej mentalności społecznej i schematycznego myślenia o różnorodności, odmienności i tożsamości. W Polsce wciąż brakuje specjalistów, którzy posiadaliby wiedzę z tej dziedziny i realizowaliby cele polityki równych szans oraz gender mainstreaming. To jedyny program w Polsce, który ujmuje gender studies w sposób kompleksowy, z uwzględnieniem kwestii społecznych, politycznych, kulturowych i filozoficznych.

REKRUTACJA na studia podyplomowe "GENDER STUDIES" rozpoczyna się już 1 kwietnia 2011 r.konsolaROK KOBIET. DZIEŃ OTWARTY TEATRU

2011-04-28 (Aktualności)

30.04.2011
Teatr Wielki w Poznaniu
ul. Fredry 9

Zapraszamy na Dzień Otwarty Teatru organizowany w ramach Roku Kobiet we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Osobistego Kobiet BABILĄD. Wśród wielu atrakcji jakie na Państwa czekają, znajduje się między innymi pokaz kostiumów teatralnych i prezentacja pracowni.

O historii i procesie powstawania peruk, kapeluszy, obuwia… opowie znawca kostiumografii i historii opery, Czesław Pietrzak, a wśród zaproszonych gości nie zabraknie teatralnych mistrzów w swoim fachu – Elżbieta Bogusławska (modystka), Grażyna Tumidaj (szefowa pracowni krawieckiej męskiej), Krystyna Jędryczka (szefowa pracowni krawieckiej damskiej), Kazimierz Mikołajczak (kierownik warsztatu obuwniczego), Ewa Niedźwiedź i Anna Hampelska (pracownia perukarni i charakteryzacji).

Będzie można wziąć udział w sesji zdjęciowej z elementami dekoracji i wykorzystaniem rekwizytów, którą wykona Agnieszka Krupieńczyk. Z kolei osoby ciekawe teatralnego zaplecza będą miały okazję zwiedzić Teatr „od kuchni”.
Pojawią się także dodatkowe atrakcje, takie jak możliwość zbadania skóry w skin barze Dermalogica; słodkości i zdrowa żywność ufundowane przez Terravitę i Organic. Będzie można też zapoznać się z najnowszą ofertą poznańskiej Fashion School.konsola


Tydzień Waginy na półmetku

2011-04-17 (Aktualności)

Za nami już dwa wernisaże, dwa wykłady, happening i pokaz filmu Shortbus. Frekwencja była bardziej niż safysfakcjonująca. Dziękujemy Wam za tak liczną obecność!

Chcemy zaprosić Was na kolejne wydarzenia w ramach Tygodnia Waginy:

W poniedziałek mamy dla Was Literackie warsztaty menstruacyjne oraz Warsztaty komiksowe (oba o godz. 18:00) 

We wtorek zapraszamy na wykład Sytuacja kobiet na Haiti przed i po trzęsieniu ziemi w 2010 roku. (godz. 19:00) a później na pokaz filmów dokumentalnych „Strajk matek” (2010) reż. Magda Malinowska oraz „Białe Miasteczko” (2008) reż. Robert Kowalski i Magda Mosiewicz. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Magdą Malinowską (godz. 20.00)

W środę polecamy wykład Lucyny Marzec (UAM, Pracownia Krytyki Feministycznej) pt: „Krótka herstoria Wielkiej Waginy”. (godz. 18.00)
Zaś o 20:00 zapraszamy na Warsztat słowa /obrazu/okolicy, Pisanie Waginy

Ostatniego dnia Tygodnia Waginy, w czwartek, zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego „Poza zasadą łagodności” oraz spotkanie z reżyserką Adą Kovachevą
Kiedy: 21 kwietnia (czwartek), godz. 16.00


konsolaZapraszamy na Tydzień Waginy

2011-04-06 (Aktualności)

Po raz pierwszy w Poznaniu mamy okazję gościć V-Day międzynarodową kampanię mającą zwrócić uwagę świata na problem przemocy wobec kobiet w wymiarze społecznym, fizycznym, jak i symbolicznym. Odbywa się ona pod hasłem Tydzień Waginy. Cykl wydarzeń rozpoczynają spektakle Monologi Waginy, a od 15 do 21 kwietnia zapraszamy was do udziału w wernisażach, wykładach, warsztatach, performance, pokazach filmów.

W programie m.in.: debata Władza, język i sny: psychoanaliza a kobiety; warsztaty artystyczne, literackie, komiksowe (!); wykład: Sytuacja kobiet na Haiti przed i po trzęsieniu ziemi w 2010 rokum i wiele innych

Bilety na Monologi Waginy można nadal kupować w Dragonie (ul. Zamkowa), dostępne są bilety na dni 6 i 8 kwietnia.

Pełen program znajdziecie TUTAJ, także w wersji anglojęzycznej: ENGLISH.

Można już zapisywać się na warsztaty pod adresem: warsztaty@konsola.org.pl
Liczba miejsc ograniczona!konsola


Apel do Rady Miasta Poznania ws. żłobków

2011-04-05 (Aktualności)

Szanowni Państwo
Radne i Radni Miasta Poznania

W związku z planowanym podniesieniem opłat za publiczne żłobki my, mieszkanki i mieszkańcy Miasta Poznania, pragniemy wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji radnych, a także przedstawić Państwu szereg racjonalnych argumentów przemawiających przeciwko tej regulacji.
Decyzja o podwyżce opłat uderzy bezpośrednio w osoby o najniższych dochodach i najtrudniejszej sytuacji materialnej. Do publicznych żłobków przyjmowane są w pierwszej kolejności dzieci wychowywane samodzielnie przez matki, rodzeństwa, a także dzieci osób, których dochody nie pozwalają im na zatrudnienie opiekunki, czy też zapłacenie za prywatny klub malucha. Być może dla Państwa radnych planowana podwyżka opłat wyniesie „tylko” 175 zł. Dla wielkiej części społeczeństwa Poznania kwota ta, to „aż” 175 zł. Średni dochód osoby pracującej w hipermarkecie to ok. 1400 zł. Właśnie tam pracuje bardzo dużo kobiet. Kwota 525 zł to już ok. 1/3 sumy całej pensji. Należy oczywiście wziąć pod uwagę regularnie ponoszone co miesiąc koszty utrzymania w postaci różnego rodzaju rachunków, opłat za czynsz, energię elektryczną itp. W przypadku kobiet wychowujących swoje dzieci samodzielnie, nie ma drugiej osoby, która uzyskiwałaby dochód na godziwym, pozwalającym się utrzymać poziomie, lub też sprawowała opiekę nad dzieckiem.konsolaKonkurs plastyczny z okazji Roku Kobiet

2011-04-04 (Aktualności)

Konkurs!!!

Z okazji Roku Kobiet w Teatrze Wielkim zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym.

Czekamy na prace przedstawiające wizerunki bohaterek oper: Marii Stuard, Ofelii, Madame Butterfly, Toski, Aidy, Carmen i innych.

Najlepsze prace nagrodzimy książkami oraz biletami do Teatru Wielkiego!

Czekamy do dnia 15 kwietnia do godziny 12:00

Projekty powinny być wysłane drogą mailową na adres konkurs@konsola.org.pl w formacie jpg lub tif, wielkość do 510 kB. Jedna osoba może przesłać więcej niż jeden projekt.konsola


Kobieta. Sprawczyni i ofiara przemocy

2011-04-04 (Aktualności)

15 kwietnia (piątek)
godz. 16.00
Teatr Wielki w Poznaniu
foyer 1p.

Tradycyjnie zapraszamy na debatę, tym razem związaną z premierą „Toski” w reż. Laco Adamika.
Sięgając do najpoważniejszych problemów jakie dotykają kobiety, Teatr nawiązał współpracę z Centrum Praw Kobiet, wraz z którym przygotowuje debatę dotyczącą problemu zabójstw popełnianych przez kobiety na tle przemocy domowej. Wezmą w niej udział między innymi Urszula Nowakowska, Dyrektorka Centrum Praw Kobiet, Lidia Olejnik, Dyrektorka Zakładu Karnego w Lublińcu - nagrodzona w 2010 roku przez Rzecznika Praw Obywatelskich Nagrodą im. Pawła Włodkowica za obronę praw i wolności człowieka oraz Magdalena Budyn – Kulik, autorka pracy doktorskiej pt. „Zabójstwo tyrana domowego”.
Debatę poprowadzi aktorka Agnieszka Wagner. Jej serialowa bohaterka Izabela Gordon (Barwy szczęścia) jest ofiarą przemocy. Mąż prześladuje ją psychicznie i fizycznie. Izabela w końcu uwalnia się z osaczenia.

Uczestnicy spotkania otrzymają bon rabatowy uprawniający do zakupu biletu tańszego o 50% na spektakl „Toska” w dniu 17 kwietnia godz. 18.00

wstęp wolny!konsola
Strony:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30