O wsi bez uprzedzeń - dyskusja i film "Niepamięć"

2016-05-30 (Aktualności)

Stowarzyszenie Kobiet Konsola zaprasza na dyskusję wokół wsi, a raczej uprzedzeń związanych z pochodzeniem ze wsi, które odbędzie się 9 czerwca o godz. 18:00 w CK Zamek (sala audiowizualna).
W spotkaniu wezmą udział Ewa Furgał z Fundacji Przestrzeń Kobiet i Piotr Brożek - reżyser filmu "Niepamięć", a spotkanie poprowadzi Magda Szewciów ze Stowarzyszenia Kobiet Konsola. 

W trakcie dyskusji będziemy rozmawiać o raporcie Fundacji Przestrzeń Kobiet pt. ”O wsi bez uprzedzeń” oraz zobaczymy film wyprodukowany przez Stowarzyszenie Folkowisko “Niepamięć. Pierwszy film o dziedzictwie pańszczyzny.

Sformułowania “wieśniak”, “wieśniackie” czy “wiocha” są powszechnie znane i używane, najczęściej jednak bez większego zastanowienia i refleksji nad ich pełnym uprzedzeń znaczeniem.
Zastanowimy się dlaczego funkcjonuje społecznie tak wiele uprzedzeń i stereotypów związanych z wiejskością i wsią? Czym w powszechnym postrzeganiu różni się migracja ze wsi do miasta od tej z miasta na wieś? Czym jest metronormatywność i jak wpływa na nasze funkcjonowanie, działanie a także postrzeganie?

Zapraszamy na spotkanie wszystkich chętnych i chętne do odpowiedzenia sobie na powyższe pytania, a także postawienia nowych w celu wspólnej refleksji nad wiejskością oraz wykluczeniami z nią związanymi.


konsola


Regał Feministyczny: "Po kądzieli. Feministyczne pisarstwo Jadwigi Żylińskiej" Lucyny Marzec

2016-05-30 (Aktualności)

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Regał feministyczny", na którym będziemy rozmawiać o książce "Po kądzieli. Feministyczne pisarstwo Jadwigi Żylińskiej" autorstwa Lucyny Marzec.
Autorka zaszczyci nas swoją obecnością. Spotkanie odbędzie się 6 czerwca o 18:30 w Składzie kulturalnym (ul. Szamarzewskiego 4, Poznań).

O książce:
"Celem monografii jest ponowne odczytanie, nowoczesna interpretacja i nowe uplasowanie prozy historycznej Jadwigi Żylińskiej na tle tradycji literackiej, dokonane z perspektywy świadomości historycznej epoki (PRL) oraz z punktu widzenia współczesności. Analiza i interpretacja poszczególnych utworów Jadwigi Żylińskiej pozwala udowodnić, że właśnie na granicy między ekspresją twórczą (wolnego, nieskrępowanego, pragnącego mówić) podmiotu kobiecego a doświadczeniem bycia kobietą – w rodzinie, społeczeństwie, dyskursie – najczęściej przebiegają newralgiczne, najtrudniejsze miejsca kobiecego tekstu." (http://www.wni.com.pl/) 


konsolaOświadczenie w sprawie zaostrzenia prawa antyaborcyjnego.

2016-04-04 (Aktualności)

W niedzielę 3 kwietnia 2016 roku w polskich Kościołach zostało odczytane oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wypowiedzenia kompromisu aborcyjnego z 1993 roku.

Stanowczo sprzeciwiamy się jego treści uznając, że w naszym kraju implementowanie do prawa świeckiego „prawa objawionego” jest rzeczą niedopuszczalną.

Niedawno do marszałka Sejmu wpłynęło zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, która będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej przerywania ciąży.

Nie zgadzamy się z projektem ustawy stwierdzającej, że „pełna ochrona życia” jest ważniejsza od „innych wartości praw i wolności konstytucyjnych”. Pełna ochrona według nas oznacza konieczność zapewnienia ochrony życia kobiet, zarówno w ciąży jak tych, które w ciąży być nie chcą. Jeśli ustawa wejdzie w życie będziemy miały i mieli do czynienia z istotną zmianą prawnego terminu „płód” na „dziecko poczęte”, czyli z "ochroną życia" od momentu połączenia żeńskiej komórki rozrodczej z męską. Według nowej ustawy ochrona życia kobiety nie będzie przesłanką do przerwania ciąży. Bez względu na okoliczności i skutki poczęcia, takie jak ciąża będąca skutkiem gwałtu, ciąża pozamaciczna, ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu, kobiety nie będą miały możliwości podjęcia decyzji, a także przerwania ciąży. Lekarz, który zdiagnozuje np. ciążę pozamaciczną będzie zmuszony ryzykować życiem kobiety. Ponieważ proponowane przepisy niemal uniemożliwiają i tak trudno dostępne badania prenatalne, będą zagrażały także życiu i zdrowiu płodu, gdyż utrudnią podjęcie odpowiedniego leczenia w celu zapewnienia prawidłowego rozwoju prenatalnego.


konsola


O włączenie walki o prawa pracownic i pracowników seksualnych do postulatów ruchu feministycznego.

2016-03-08 (Aktualności)

Manifest feministyczny. O włączenie walki o prawa pracownic i pracowników seksualnych do postulatów ruchu feministycznego.

Jako sygnatariuszki i sygnatariusze tego manifestu, wyrażamy poparcie dla samostanowienia pracownic i pracowników seksualnych oraz domagamy się uznania pracy seksualnej za formę pracy. W obliczu zagrożeń przed jakimi stoją prawa kobiet, prawa reprodukcyjne i prawa równości płci w Europie i Azji Środkowej, solidaryzujemy się z pracownicami i pracownikami seksualnymi, którzy doświadczają niezliczonych form przemocy poczynając od przemocy strukturalnej, na przemocy fizycznej i seksualnej kończąc. Aby przeciwdziałać systematycznej opresji, z którą mierzą się pracownice i pracownicy seksualni, nawołujemy wszystkie działaczki i działaczy feministycznych do otwarcia się na głos i potrzeby osób świadczących usługi seksualne oraz do wyrażenia sprzeciwu wobec tych rozwiązań prawnych, które w ewidentny sposób prowadzą do naruszenia ich wolności i praw.

konsolaKalendarz Konsoli - Stefania Sempołowska

2016-03-02 (Aktualności)

Marzec to miesiąc Stefanii Sempołowskiej (1869-1944) - nauczycielki, działaczki oświatowej, dziennikarki i pisarki.

Wychowywała się w majątku rodzinnym w Poloniszu. W 1877 roku matka Stefanii, Maria przeniosła się z dziećmi do Warszawy i otworzyła pracownię sztucznych kwiatów - była jedną z pierwszych kobiet - rzemieślniczek. Dzięki temu Stefania mogła uczęszczać do bardzo dobrej szkoły średniej - tajnej żeńskiej pensji Jadwigi Teodozji Papi. W 1887 r. zdała egzamin nauczycielski i została słuchaczką Uniwersytetu Latającego - bardzo postępowej, nielegalnej szkoły wyższej dla kobiet. Pracowała jako nauczycielka, publikowała w prasie oświatowej, jednym z jej postulatów był powszechny dostęp do edukacji. 


konsola


Inicjatywa Manifa Poznań zaprasza na Manifę!

2016-02-17 (Aktualności)

Tegoroczna poznańska Manifa przejdzie pod hasłem "Solidarnie przeciw kulturze gwałtu".
Spotkajmy się 5 marca o 13:30 przy ul. Półwiejskiej (koło Starego Browaru), aby wspólnie zaprotestować przeciw przemocy wobec kobiet.

Link do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/eventskonsolaKobiety dla kobiet. Bezpłatne konsultacje prawne.

2016-02-16 (Aktualności)

Współpracująca z nami i przyjazna kobietom Kancelaria Adwokacka Paulina Tworek w dniach 8-9 marca, z okazji Dnia Kobiet, zaprasza wszystkie chętne do skorzystania z bezpłatnych porad prawnych oraz psychologicznych.
Kancelaria proponuje pomoc w zakresie rozwodów, spraw rodzinnych, podziałów majątku i problemów biznesowych.

Zainteresowane osoby prosimy o telefoniczne ustalenie terminu spotkania pod numerem +48 533 595 123.
Adres: Kancelaria Adwokacka Paulina Tworek, ul. Działyńskich 2/10, Poznań.
Strona: www.paulinatworek.pl


konsola


Pomoc uchodźczyniom po doświadczeniu przemocy ze względu na płeć

2016-02-03 (Aktualności)

Projekt „Pomoc uchodźczyniom po doświadczeniu przemocy ze względu na płeć” jest odpowiedzią na potrzebę szczególnego traktowania kobiet i dziewcząt-uchodźczyń. Jego celem jest stworzenie dla nich w Polsce systemu wsparcia i skutecznych mechanizmów pomocy po doświadczeniu przemocy ze względu na płeć (seksualnej, fizycznej i psychologicznej) na każdym etapie uchodźctwa.


konsolaKalendarz Konsoli - Kazimiera Iłłakowiczówna

2016-02-01 (Aktualności)

Luty to miesiąc Kazimiery Iłłakowiczówny (1888-1983) - poetki, prozaiczki, tłumaczki-poliglotki, sekretarz Józefa Piłsudskiego.

Urodziła się w Wilnie jako nieślubna córka Barbary Iłłakowiczówny i Klemensa Zana. Wcześnie osierocona, wychowywała się u zamożnej krewnej, Zofii Buyno, dzięki której mogła się kształcić w Warszawie, Krakowie, Genewie i Oksfordzie. W czasie I Wojny Światowej pracowała jako sanitariuszka, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zatrudniła się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, później w Ministerstwie Spraw Wojskowych jako osobista sekretarz Józefa Piłsudskiego. W 1939 r. ewakuowała się do Rumunii, po zakończeniu II Wojny Światowej osiadła w Poznaniu, gdzie mieszkała już do końca życia zajmując się głównie przekładami literackimi i nauczaniem języków obcych.
Była jedną z najwybitniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego, we wczesnej młodości interesował ją ruch feministyczny, jednocześnie była osobą głęboko wierzącą. Świadomie unikała wszelkiego zaszufladkowania, nie chciała być jednoznacznie przypisana do żadnej grupy artystycznej ani światopoglądowej. Choć debiutowała w okresie Młodej Polski i blisko była związana ze Skamandrytami, zachowała odrębny i niepowtarzalny charakter swojej poezji. Jej wielką zasługą jest odkrycie dla polskich czytelników i czytelniczek poezji Emily Dickinson.

Kartka z kalendarza na luty z Kazimierą Iłłakowiczówną do pobrania z naszego fanpage'a: www.facebook.com/konsola 


konsola


Regał Feministyczny: "Ten pierwszy raz. Konstruowanie heteroseksualności" Anny Zawadzkiej

2016-01-28 (Aktualności)

Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Regał Feministyczny, na którym będziemy rozmawiać o książce "Ten pierwszy raz. Konstruowanie heteroseksualności" autorstwa Anny Zawadzkiej.
Spotkanie z autorką poprowadzi Monika Bobako
Czas: 8 lutego,
miejsce: Skład Kulturalny (ul. Szamarzewskiego 4, Poznań).

"Ten pierwszy raz. Konstruowanie heteroseksualności" to książka o dziewictwie i defloracji: mechanizmach wytwarzania tych kulturowych artefaktów, sposobach ich reprodukcji, ich funkcjach oraz znaczeniach, w jakie dziewictwo i defloracja obrosły. Kakofonia norm dotyczących utraty dziewictwa, „święta” i „dziwka” jako dwie emblematyczne figury kobiece, kulturowe znaczenia penetracji, ambiwalentna rola matek w przygotowywaniu córek na ich „pierwszy raz” – to kolejne tematy podejmowane przez Zawadzką. Analizując m.in. poradniki seksuologiczne, przekaz Kościoła katolickiego, literaturę piękną, prasę młodzieżową, wypowiedzi ginekologów/ek, seriale telewizyjne i dzieła sztuki, autorka zastanawia się, jaką definicję seksu i seksualności wyczytać można z dominujących modeli „pierwszego razu” oraz dlaczego przyuczanie kobiet i mężczyzn do określonych praktyk seksualnych to na tyle istotny element życia społecznego, że głos w tej sprawie zabiera multum „autorytetów”. Wreszcie autorka omawia alternatywy: teorie i praktyki, które celem jest redefinicja dziewictwa i jego utraty.


konsola
Strony:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30